menu
Moje Kontokoszykszukaj
nasze sklepy: Warszawa, Katowice

Współczesny człowiek to obywatel świata. Zwiedza jego najdalsze zakątki, ma znajomych w różnych częściach globu, próbuje egzotycznych potraw. Otworzenie się na wspaniałą, kulinarną przygodę oznacza nie tylko poznawanie nowych smaków, ale także odkrycie różnych narzędzi i akcesoriów, nieco innych od używanych w naszym kręgu kulturowym.

Noże europejskie a japońskie noże kuchenne

W ostatnich latach coraz większym uznaniem cieszą się japońskie noże kuchenne. Czym różnią się od europejskich i czemu zawdzięczają swoją rosnącą popularność?

Jedną z najważniejszych różnic jest rodzaj użytej stali. Noże japońskie wytwarzane są ze znacznie twardszej stali o wysokiej zawartości węgla. Wpływa to pozytywnie na ich ostrość. Wyróżnia je to, że mogą być ostrzone pod małym kątem. Dzięki temu łatwo uzyskać bardzo cienką, a co za tym idzie niesamowicie ostrą krawędź tnącą. Wyjątkowo twarda stal ma jeszcze jedną zaletę. Krawędź tnąca nie odkształca się podczas użytkowania, zachowując przy tym swą ostrość przez długi czas, nawet do kilku miesięcy.

Twardość ostrzy noży, wyraża się w skali Rockwella. Im więcej stopni HRC, tym twardsza stal.

najtwardsze noże kuchenne
twardość kolekcja
57±1 HRC Global – G
60±1 HRC Tojiro – Flash
Tojiro – Zen
60±1 HRC Kasumi – noże ze stali damasceńskiej
60 HRC Miyabi – 7000D
61 HRC Miyabi – 5000FCD
63 HRC Miyabi – 6000MCT
Miyabi – 5000MCD
66 HRC Miyabi – 5000MCD 67

Noże europejskie, wykonane z mniej twardego tworzywa nie osiągają tak imponującej ostrości. Co więcej, domagają się częstszego ostrzenia – czynność tę zazwyczaj trzeba powtarzać co kilkanaście dni.
Przy wyborze ostrzałki warto pamiętać o podstawowej zasadzie – nóż należy ostrzyć na materiale twardszym niż ten, z którego zostało wykonane jego ostrze. Do ostrzenia noży europejskich nadają się ostrzałki każdego rodzaju. Do wyboru mamy ostrzałki prętowe stalowe (należy się upewnić, że stal ostrzałki jest twardsza niż stal użyta do produkcji noża) lub ceramiczne. Dobrym rozwiązaniem są także ostrzałki krążkowe czy kamienne.
W przypadku noży japońskich do ostrzenia polecane są kamienie ceramiczne lub syntetyczne. Dobrze sprawdzą się również ostrzałki diamentowe.

Przeczytaj więcej o ostrzałkach do noży

japońskie noże Miyabi 5000MCD 67 Znaczny dodatek węgla do stopu stali, z jakiej wykonywane są japońskie noże, sprawia, że narzędzia te są bardziej kruche niż ich europejscy „koledzy po fachu”. Nie nadają się więc do cięcia kości czy rozłupywania zamrożonych produktów – mogą łatwo się wyszczerbić.

Co ciekawe, tradycyjne noże japońskie nie są odporne na korozję. Aby zapobiec ich rdzewieniu, należy je koniecznie umyć po każdym użyciu i wytrzeć do sucha. Współczesne firmy produkujące japońskie narzędzia tworzą już jednak linie noży nierdzewnych. Są one doskonałą odpowiadzią na potrzeby europejskich czy amerykańskich klientów.

Europejskie noże są przeważnie nierdzewne, ze względu na obecność chromu i niklu w stali. Oczywiście mycie noży po każdym użyciu i wycieranie ich do sucha jest dobrym nawykiem. Jednakże, jeśli zdarzy się, na przykład z braku czasu na mycie, zostawić brudny nóż na desce, jego klinga nie poniesie szkody.

Porównując noże japońskie i europejskie, nie sposób pominąć różnicy w cenie. Rodzaj stali, sposób jej obróbki, dystrybucja – to wszystko sprawia, że japońskie noże są znacznie droższe niż te ze Starego Kontynentu. Ręcznie kute narzędzia z Japonii łączą wieki tradycji wykuwania stali – początkowo przy wyrobie mieczy, później również przy produkcji noży – z najnowocześniejszymi technologiami, są więc niewątpliwie warte swojej wysokiej ceny.

Dowiedz się więcej: jak dbać o noże kuchenne

Rodzaje japońskich noży kuchennych

Gyutoh, Yanagi Sashimi, Nakiri – obco brzmiące nazwy mogą onieśmielać. Wyjaśnimy, do czego służą najbardziej popularne rodzaje japońskich noży.

Gyutoh – nóż szefa kuchni, długość klingi może być zróżnicowana – od 16 do 33 cm. Dobór długości ostrza to kwestia indywidualna. Dłuższe noże wybierają zazwyczaj zawodowi kucharze, mający wprawę w operowaniu długim narzędziem. Jak przystało na nóż szefa kuchni, Gyutoh jest bardzo uniwersalny. Sprawdzi się przy siekaniu ziół, krojeniu owoców i warzyw, porcjowaniu mięsa oraz ryb czy plastrowaniu wędlin lub mięsa na carpaccio.

Santoku – nóż szefa kuchni, zwykle nieco krótszy niż Gyutoh (długość ostrza od 14 do 20 cm), za to z szerszą klingą o trochę innym kształcie. Grzbiet klingi jest bardziej zaokrąglony, zaś krawędź tnąca jest prawie prosta, podobnie jak w tasaku. Kształt ostrza wpływa na technikę krojenia, wykluczając kołyszące ruchy. Mimo to zastosowanie noża jest szerokie – sprawdzi się przy krojeniu warzyw i owoców, szatkowaniu, siekaniu, plastrowaniu lub porcjowaniu mięsa czy ryb. Ponadto szeroka klinga może posłużyć do przenoszenia pokrojonych produktów czy miażdżenia czosnku.

Deba – nóż stworzony do pracy z rybami. Charakterystyczna klinga – szeroka i dość gruba, o zwężanym czubku, jednostronnie ostrzona – doskonale sprawdzi się przy filetowaniu, patroszeniu, odcinaniu głów i ogonów, a także przy dzieleniu tuszy na mniejsze porcje. Sprawdzi się również przy pracy z drobiem. Należy jednak pamiętać, że to nie tasak – nie nadaje się do rąbania kości.

Nakiri – kształtem przypomina tasak, jednak jego dwustronne ostrze jest cieńsze. To właśnie dlatego nóż nadaje się do pracy z warzywami, owocami i ziołami. Prosta krawędź tnąca ułatwia krojenie w linii pionowej, co przydaje się, kiedy chcemy pokroić np. marchewkę w cienkie słupki julienki. Dodatkowo szeroka prostokątna klinga umożliwia przenoszenie składników jak na łopatce.

Yanagi Sashimi (Yanagiba) – swą nazwę zawdzięcza kształtowi klingi, który przypomina liść wierzby, po japońsku yanagi. Jest to nóż, po który sięgają szefowie kuchni, przygotowując sushi czy sashimi. Długie (od 21 do 33 cm), wąskie, jednostronne ostrze doskonale sobie radzi z cienkim plastrowaniem, filetowaniem czy zdejmowaniem skóry z dużych ryb.

Chutoh – nóż do trybowania. Kilkunastocentymetrowe ostrze świetnie poradzi sobie z oddzielaniem mięsa od kości lub oczyszczaniem mięsa i ryb.

japońskie noże Global NI smoczy owoc

Noże japońskie stanowią jeden z symboli kultury kulinarnej Japonii – wiernej wielowiekowej tradycji, skupionej na dążeniu do doskonałości i dbałości o każdy detal. Mogą je jednak docenić nie tylko pasjonaci kuchni azjatyckiej. W kuchni zachwycają swoją ostrością, dzięki której można szybciej kroić mięso czy warzywa, precyzyjnie filetować rybę lub dzielić delikatny produkt na cieniutkie, półprzezroczyste plasterki. Wykańczanie drobnych detali i wykonywanie ozdób także jest dużo łatwiejsze, gdy ma się do dyspozycji ostrze stworzone specjalnie w tym celu. Japońskie noże są cenione nie tylko ze względu na ergonomię i praktyczność – wyróżniają się wyjątkowym, unikalnym stylem, stanowiącym prawdziwą ozdobę kuchni.

Na rynku dostępne są różne marki japońskich noży kuchennych. Znana na całym świecie Miyabi wytwarza wyjątkowe noże inspirowane tradycyjnymi japońskimi mieczami. Narzędzia sygnowane jej logiem wyróżniają się nie tylko niespotykaną ostrością, ale także pięknym wyglądem, który czyni je małymi dziełami sztuki użytkowej. Dużą popularnością zarówno wśród profesjonalnych kucharzy, jak i amatorów cieszy się Global. Marka tak oferuje doskonałe narzędzia w przystępnych cenach. Charakterystyczne noże wykonane są w całości ze stali. Wyróżniające się „kropkowaną” rękojeścią, którą często można dostrzec w kulinarnych programach telewizyjnych. Na uwagę zasługuje również Tojiro – producent noży, który znany jest m.in. z opatentowanej metody skuwania stali o różnej zawartości węgla.

Aby pomóc Państwu w podjęciu decyzji dotyczącej zakupu noża, przygotowaliśmy specjalny ranking japońskich noży kuchennych. Został on stworzony na podstawie wyborów Klientów naszego sklepu. Ranking najpopularniejszych noży będzie aktualizowany raz miesiącu, tak aby w pełni odzwierciedlał naszą aktualną ofertę oraz zmieniającą się popularność marek i produktów wśród naszych odbiorców.

  1. GlobalG – nóż kucharza – długość ostrza: 20 cm
  2. GlobalG – nóż Santoku – długość ostrza: 18 cm
  3. ChromaType 301 – nóż kucharza – długość ostrza: 20 cm
  4. GlobalGS – nóż uniwersalny – długość ostrza: 11 cm
  5. GlobalG – nóż kucharza w zestawie z ostrzałką – długość ostrza: 20 cm
  6. Miyabi5000FCD – nóż Gyutoh – długość ostrza: 16 cm
  7. TojiroShirogami – nóż Santoku – długość ostrza: 16,5 cm
  8. KyoceraShin – nóż Santoku – długość ostrza: 14 cm
  9. Miyabi5000MCD 67 – nóż Gyutoh – długość ostrza: 24 cm
  10. Miyabi5000MCD 67 – nóż Santoku – długość ostrza: 18 cm

bądź na bieżąco

otrzymuj naszą gazetkę z informacjami o nowościach i promocjach

Moje Konto
zaloguj mnie
nowe konto|przechowalnia||pomoc