menu
Moje Kontokoszykszukaj
nasze sklepy: Warszawa, Katowice

Kamień osadzający się wewnątrz czajnika to widok dość powszedni. Nawet użytkownicy filtrów do wody co jakiś czas stają przed wyzwaniem odkamienienia czajnika. Jak odkamienić czajnik? Poznaj sześć skutecznych sposobów.

regularne odkamienianie czajnika WMF pomoże cieszyć się nieskazitelnym smakiem herbaty

1. Ocet – wlej do czajnika szklankę octu oraz pół szklanki wody i całość zagotuj. Należy pamiętać, że ocet z wodą gotuje się bardzo intensywnie. Warto kontrolować ten proces i w porę zdjąć czajnik ze źródła ciepła. Dzięki temu jego zawartość nie wykipi. Następnie odczekaj pół godziny – ocet usunie nawet gruby osad. Później wylej zawartość czajnika, a jego wnętrze dokładnie umyj. Zagotuj świeżą wodę kilka razy, by usunąć zapach octu.

2. Kwasek cytrynowy – wsyp torebkę kwasku cytrynowego (ok. 20 g) do czajnika, zalej do połowy wodą i zagotuj. Pozostaw zawartość na kilka godzin, a następnie wylej i dokładnie wypłucz czajnik. Co ciekawe, kwasek cytrynowy wchodzi w skład profesjonalnych odkamieniaczy dostępnych w sklepach. Dużą zaletą tego sposobu jest brak przykrego zapachu, jaki powstaje w przypadku odkamieniania czajnika octem.

3. Sok z cytryny – jeden z naturalnych sposobów na odkamienianie czajnika. Szklankę soku z cytryny wlej do czajnika i odstaw na ok. godzinę. Następnie wylej zawartość i umyj czajnik.

4. Soda – do czajnika wsyp dwie łyżki sody oczyszczonej i odczekaj kwadrans. Soda skutecznie usunie kamień, jednak pozostawi specyficzny zapach, dlatego będzie potrzebne kilkukrotne umycie czajnika. Sposób ten doskonale sprawdza się przy odkamienianiu czajników elektrycznych, ponieważ dociera do każdego zakamarka, nawet przy grzałce.

5. Coca-cola – jest to jeden z najłagodniejszych sposobów usuwania kamienia. Sprawdzi się w przypadku niewielkiego osadu w czajniku ceramicznym. Z czajnikami tego rodzaju należy obchodzić się delikatniej niż z ich stalowymi odpowiednikami. Do czajnika wlej szklankę coca-coli, dolej trochę wody i zagotuj. Dla lepszego efektu można dodać łyżeczkę sody oczyszczonej.

6. Chemiczne środki do odkamieniania – są skuteczne i bezzapachowe, łatwo dostępne w marketach i drogeriach. Wystarczy postępować zgodnie ze sposobem użycia opisanym na opakowaniu. Warto uprzedzić domowników i odstawić czajnik z dala od bazy lub kuchenki. Unikniemy wtedy wykorzystania wody z chemicznym środkiem, co może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.


bądź na bieżąco

otrzymuj naszą gazetkę z informacjami o nowościach i promocjach

Moje Konto
zaloguj mnie
nowe konto|przechowalnia||pomoc