KuchniaJadalnia & BarSalonBiuroŁazienkaOsobisteOgródWyprzedażBoże NarodzeniePrezenty
 

jak dbać o noże kuchenne

Nawet najlepsze i najdroższe noże mogą szybko ulec zniszczeniu, jeśli nie są odpowiednio użytkowane, myte i przechowywane. To banalne, ale noże służą TYLKO do krojenia żywności (ale nie wszystkich jej rodzajów – nie powinno się kroić zamrożonego mięsa, kości, gdyż do tego służy tasak bądź nożyce do drobiu). Nożem nie można: podważać nakrętki słoika, by go otworzyć, otwierać butelek czy konserw, przykręcać śrub. W każdej kuchni powinno znaleźć się kilka rodzajów noży, przeznaczonych do różnych produktów.

Mycie

Po każdym użyciu nóż najlepiej jest od razu umyć – opłukać wodą lub użyć delikatnego detergentu i miękkiej strony gąbki do zmywania. Po umyciu nóż należy osuszyć i odłożyć do bloku lub na magnetyczną listwę. Nie powinno się zostawiać długo nieumytego noża – a już na pewno po krojeniu cytrusów lub pomidorów, gdyż kwas w nich zawarty może sprawić, że ostrze zacznie odbarwiać się lub rdzewieć. Pamiętajmy, że nawet nóż ze stali nierdzewnej, pomimo swojej nazwy, nie jest w 100% odporny na rdzewienie – przy niewłaściwej pielęgnacji lub jej braku może pojawić się na nim rdza, którą usuniemy preparatem do czyszczenia stali.

Pomimo tego, że niektóre noże (np. ceramiczne, te z rękojeścią z tworzywa sztucznego lub w całości stalowe) można myć w zmywarce, my tego nie polecamy. Mycie w zmywarce może powodować rdzewienie, matowienie i stępienie ostrza. W zmywarce nie można myć noży z drewnianą rączką, gdyż drewno nasiąknie wodą, a tym samym może pękać. Noże z drewnianą rękojeścią należy myć wyłącznie ręcznie (najlepiej bez detergentu) i raz na jakiś czas posmarować olejem lub parafiną.
Jeśli ktoś jednak wszystko myje w zmywarce, radzimy tak umieścić noże, by nie dotykały innych produktów (najlepiej w specjalnym koszyczku).

A co z rękojeścią? Drewniane można przetrzeć raz na jakiś czas zwykłych olejem roślinnym – drewno go wchłonie i uniemożliwi tym samym dostęp wody do materiału.

Nóż a deska do krojenia

Jeśli mamy nóż, to potrzebujemy jeszcze odpowiedniej deski do krojenia. Jakich desek nie lubią wszystkie noże? Twardszych od swojego ostrza, czyli: szklanych, ceramicznych i marmurowych, gdyż mogą stępić ostrze nawet po pierwszym użyciu. Najlepiej sprawdzą się deski drewniane lub plastikowe, które nie wpłyną znacząco na stan ostrza, gdyż w trakcie krojenia to deska będzie się zużywać, a nie nóż.

Ostrzenie

Profesjonalni szefowie kuchni ostrzą swoje noże codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Noże używane w domu tego nie potrzebują – należy ostrzyć je wtedy, gdy są stępione. Podstawowa zasada jest jedna – nóż należy ostrzyć materiałem twardszym od jego ostrza. Istnieją trzy rodzaje ostrzałek: prętowe, krążkowe i kamienne. Noże ceramiczne należy ostrzyć tylko na ostrzałkach diamentowych. Podobnie jak papier ścierny i ostrzałki mają swoją ziarnistość. Im jest mniejsza, tym służy do usuwania niedużych ubytków, większa – do końcowego polerowania i szlifowania. Noże japońskie o ostrzach ze stali wysokowęglowej należy ostrzyć tylko na ostrzałkach kamiennych o wysokiej ziarnistości. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Przechowywanie

Jeśli chodzi o przechowywanie noży, nie można trzymać ich “luzem” np. w szufladzie. Ostrze tępi się nie tylko podczas krojenia, ale także gdy dotyka innych przedmiotów np. innych noży lub sztućców. Najlepszym rozwiązaniem będzie trzymanie noży w bloku lub umieszczenie ich na listwie magnetycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu noże zawsze będą pod ręką. Gdy w domu są dzieci dobrym rozwiązaniem będzie blok z funkcją blokady. Noży wcale nie trzeba “chować” – w dopasowanym do wnętrza kuchni bloku będą pięknie się prezentować i zachęcać do: krojenia, szatkowania, siekania, filetowania i plasterkowania!

Jeśli zastosujemy się do wszystkich wymienionych zaleceń, nasze noże posłużą przez wiele lat, a krojenie będzie samą przyjemnością.Moje Konto
zaloguj mnie
nowe konto|przechowalnia||pomoc