219,00 – 253,00 zł
dozownik do mydła i kubek na szczoteczki do zębów
243,00 zł
155,00 – 178,00 zł
średnica: 15 cm
126,00 zł
dozownik do mydła i kubek na szczoteczki do zębów
243,00 zł
wymiary: 33 × 33 cm
29,00 zł
Na tej stronie zebraliśmy wszystkie produkty marek Arabia, Stelton, i RIG-TIG ozdobione wizerunkami Muminków. Świat poznał Muminki w 1945 roku, gdy opublikowana została pierwsza książka z serii napisana przez Tove Jansson – fińską artystkę piszącą po szwedzku. Od tamtej pory autorka tworzyła kolejne książki i komiksy poszerzające świat Muminków, w których bohaterowie przeżywali wiele niezwykłych przygód. Muminki to sympatyczne, przypominające hipopotamy trolle, a ich perypetie skupiają się na sytuacjach pomagających im odkryć wartość miłości i przyjaźni. Lekkie, ale niebanalne historie pełne charakterystycznych postaci i życiowych lekcji zostały pokochane przez dzieci i dorosłych na całym świecie.
Kim są postacie widoczne na naczyniach i akcesoriach z kolekcji z Muminkami? Do czego nawiązują widoczne na nich sceny i gdzie możemy dowiedzieć się więcej? Aby zaspokoić waszą ciekawość, poniżej zebraliśmy w jednym miejscu informacje o świecie i historii Muminków. Oprócz polskich i oryginalnych, szwedzkich nazw zawieramy także nazwy angielskie, ponieważ w tym języku często występują one w katalogach naszych producentów.
Seria dziewięciu książek stanowi główny rdzeń świata Muminków. Każda z nich odniosła duży sukces i została przetłumaczona na ponad 30 języków. Książki autorki Tove Jansson opowiadają o Dolinie Muminków, która, choć nie jest pozbawiona znanych wszystkim naturalnych trudów, wypełniona jest przede wszystkim miłością i nadzieją. Ciekawscy bohaterowie stawiają czoła wyzwaniom kierowani pasją i duchem przygody, a wszelkie problemy, nieważne jak wielkie mogą się początkowo wydawać, okazują się być możliwe do pokonania przy odpowiedniej postawie.
To przezwyciężające wszelkie przeciwności pozytywne nastawienie, którym emanują książki z serii Muminki, przyciąga tak liczne rzesze czytelników. Ciekawe przygody barwnych postaci wzbogacone o atrakcyjne ilustracje sprawiają, że dzieci proszą rodziców o poczytanie im Muminków, a nadzieja na lepsze jutro pokonująca nawet najmroczniejsze czasy, na której opowiadania bazują, szybko przekonuje dorosłych. W serii ukazały się następujące książki autorstwa Tove Jansson:
Pierwsza z serii książek o Muminkach uważana jest raczej za początkowy krok w stronę faktycznej serii, gdyż dopiero w następnej części pojawia się wiele najpopularniejszych postaci. Jansson rozpoczęła pisanie Małych Trolli i Dużej Powodzi w 1939 roku, kiedy szara rzeczywistość wojny popchnęła jej myśli w stronę bajkowego świata. Miał to być raczej mały projekt na pocieszenie, dlatego autorka pozostawiła niedokończoną treść na kilka lat. Dopiero w 1945 roku powstała ostateczna wersja Dużej Powodzi. Wojna trwała już od lat, a w dodatku jeden z braci Jansson był żołnierzem na froncie, przez co czytelnik o wprawnym oku może dostrzec w książce część zmartwienia, które ogarniało pisarkę. Ilustracje miały mniej koloru niż w późniejszych dziełach Jansson, a jednym z głównych tematów było poszukiwanie zaginionego członka rodziny.
Książka opowiada o tym, jak Muminek wraz z Mamusią Muminka szukają Tatusia Muminka. Zaginął on podczas wędrówki z Hatifnatami, a szukająca go rodzina ma kilka okazji do pozostania w nowych miejscach z nowymi przyjaciółmi; za każdym razem jednak ruszają na dalsze poszukiwania. Okazuje się, że w tym czasie Tatuś Muminka zbudował nowy dom, w którym jest wystarczająco wiele miejsca dla nich wszystkich – nigdy powiem nie stracił nadziei na ich odnalezienie. Gdy nadeszła wielka ulewa wywołująca powódź, dom został zabrany i osiadł w małej dolinie, gdzie w końcu rodzina Muminków decyduje się zostać na stałe.
Druga część książek o Muminkach przez wiele osób traktowana jest jako pierwsza. Nie tylko dlatego, że to w tej historii swoje debiuty miały tak słynne postacie jak Włóczykij i Panna Migotka, ale także z pewnego praktycznego powodu. To Kometa nad Doliną Muminków była pierwszą książką z serii wydaną w języku angielskim; poprzednia część dopiero później została poznana przez resztę świata.
W tej części Muminki dowiadują się o nadchodzącej zagładzie świata od filozofa Piżmowca. Zbliżająca się do Doliny kometa podniosła temperaturę otoczenia do takiego stopnia, że coraz większe zbiorniki wody zaczęły wysychać. Mieszkańcy Doliny Muminków szukają schronienia przed zniszczeniem, pomagając sobie nawzajem przezwyciężyć napotkane trudy, a przy tym rozmyślając o losie świata. Dzięki tej sytuacji mają okazję nauczyć się wartości przyjaźni i zrozumieć, że to bliskość z innymi jest w życiu najważniejsza. Na szczęście Muminkom udaje się przetrwać, a przygoda staje się dla nich cennym doświadczeniem.
W tej części Muminek, Włóczykij i Ryjek natrafiają na Magiczny Kapelusz, który w tajemniczy sposób przekształca przedmioty. Nie mają nad nim kontroli i wprowadza on trochę zamętu, jak chociażby przekształcenie domu Muminków w dżunglę. Bohaterowie mają okazję znaleźć zastosowanie dla Kapelusza, gdy przybywają Topik i Topcia ze skradzionym Buce Królewskim Rubinem. Kapelusz staje się kartą przetargową, który Buka przyjmuje w zamian za Rubin. Gdy przybywa właściciel Magicznego Kapelusza – Czarnoksiężnik – rozpoczyna on spełnianie życzeń, podczas którego bohaterowie mają okazję wykazać się swoją serdecznością i prosić o spełnienie życzenia samego Czarnoksiężnika. Okazuje się bowiem, że może on spełniać życzenia innych, ale nie swoje!
Czwarta książka z serii o Muminkach ujawnia trochę przeszłości bohaterów. Tym razem my, czytelnicy, siadamy obok Muminka, który poznaje historię razem z nami. Narratorem jest Tatuś Muminka, który opowiada o przygodach ze swojej młodości. Kiedyś eksplorował on morze wraz z Wiercipiętkiem, Jokiem i Fredriksonem na zbudowanej prze nich własnoręcznie łodzi. Podczas żeglugi napotykali zarówno potwory i straszydła, które musieli przezwyciężyć, jak i przyjaciół i nowych sprzymierzeńców. Mamy okazję poznać także okoliczności, w których poznają oni swoje sympatie – gdy Tatuś Muminka uratował dryfującą w morzu postać i jej torebkę, dowiadujemy się, że tak spotkał on Mamusię Muminka.
Lato Muminków to książka o zachowaniu ducha przygody i chęci do zabawy nawet w niesprzyjających okolicznościach. Gdy wybuch wulkanu sprowadza na Dolinę Muminków wielką falę i wywołuje kolejną powódź, mieszkańcy zmuszeni są przetrwać w unoszących się na wodzie budynkach. Nie przeszkadza im to jednak w zorganizowaniu przedstawienia, gdy lądują w pływającym teatrze. Trudna sytuacja doprowadza do rozdzielenia bohaterów, przez co przeżywają oni swoje małe przygody. Muminek i Panna Migotka poznają Filifionkę, a Włóczykij i Mała Mi oddają się wielkiemu rozrabianiu aby napsuć krwi rygorystycznemu Dozorcy Parku. Kulminacją historii jest wykazanie się poczuciem sprawiedliwości przez Włóczykija, kiedy przyznaje się on do parkowych przewinień aby uwolnić z więzienia swoich niesłusznie oskarżonych o nie przyjaciół.
Muminki nie są zaznajomione z zimą, ponieważ o tej porze roku zapadają one w hibernację. Tym razem jednak Muminkowi zdarzyło się przedwcześnie obudzić. Ma on okazję poznać świat pokryty śnieżną pierzyną: cichy, zimny i dziwnie samotny. Atmosfera ta sprawia, że Muminek popada w melancholijne rozmyślania, ale wkrótce spotyka Too-tiki i Małą Mi, które zimą są w swoim żywiole. Zaradna i inteligentna Too-tiki i kochająca sporty zimowe Mała Mi pokazują Muminkowi jak dobrze się bawić w te zimne miesiące. Trójka przyjaciół odwiedza kabinę kąpielową, która zimą stanowi dom Too-tiki i jej myszek – tak nieśmiałych, że stały się niewidzialne. Bohaterowie poznają także Lodową Panią, zwaną również Wielkim Mrozem, której wizerunek nigdy nie został umieszczony na ilustracjach w książce. W ten sposób autorka Tove Jansson uczyniła postać jeszcze bardziej tajemniczą reprezentacją chłodnej pory roku.
Ten zbiór dziewięciu opowiadań przedstawia przygody mieszkańców Doliny Muminków – sam Muminek jest głównym bohaterem tylko jednej z nich. W krótkich historiach możemy podążać między innymi za Małą Mi, Paszczakiem czy Ryjkiem, co pozwala nam lepiej poznać ich charaktery i dowiedzieć się, o czym marzą i jakimi zainteresowaniami wypełniają swój czas. W tej części zawarte jest też muminkowe spojrzenie na święta Bożego Narodzenia.
Opowiadania zawarte w zbiorze to:
• Wiosenna Piosenka (szw. Vårvisan, ang. The Spring Tune)
• Straszna Historia (szw. En hemsk historia, ang. A Tale of Horror)
• O Filifionce, Która Wierzyła w Katastrofy (szw. Filifjonkan som trodde på katastrofer, ang. The Fillyjonk Who Believed in Disasters)
• Historia o Ostatnim Smoku na Świecie (szw. The Last Dragon in the World, ang. Historien om den sista draken i världen)
• O Paszczaku, Który Kochał Ciszę (szw. Hemulen som älskade tystnad, ang. The Hemulen Who Loved Silence)
• Opowiadanie o Niewidzialnym Dziecku (szw. Berättelsen om det osynliga barnet, ang. The Invisible Child)
• Tajemnica Hatifnatów (szw. Hatifnattarnas hemlighet, ang. The Secret of the Hattifatteners)
• Cedryk (szw. Cedric, ang. Cedric)
• Choinka (szw. Granen, ang. The Fir Tree)
Powieść Tatuś Muminka i Morze to punkt zwrotny w twórczości Tove Jansson. Od tego momentu nie pisała już dla dzieci, ale jako swoją główną grupę docelową zaczęła postrzegać dorosłych. Książka dedykowana jest jej zmarłemu ojcu Viktorowi Janssonowi i stanowi zarówno pożegnanie, jak i próbę zrozumienia jego skomplikowanego charakteru. Tytuł powieści, w oryginalnym języku szwedzkim oraz po polsku, stanowi nawiązanie do opowiadania Stary Człowiek i Morze Ernesta Hemingwaya.
W książce dowiadujemy się, że Tatuś Muminka nie czuje się szczęśliwy w Dolinie Muminków, postanawia więc zabrać swoją rodzinę w nowe miejsce. Zamieszkują w opuszczonej latarni na małej wyspie, gdzie Tatuś Muminka pragnie zostać latarnikiem. Nie mogąc jednak rozpalić światła, zajmuje się innymi projektami, takimi jak budowa doku czy badania naukowe; wszystkie jego projekty kończą się jednak porażką.
W tym czasie w Mamusi Muminka rośnie melancholia, gdyż tęskni ona za domem i marzy o zasadzeniu ogrodu. Maluje więc ściany latarni; jej dzieło przedstawia Dolinę Muminków, która daje jej pokój. Muminek natomiast ma okazję lepiej zrozumieć Bukę. Rodzina pomimo przeciwności losu zbliża się do siebie i uczy, jak stawiać czoła wyzwaniom rzucanym przez morze.
Ostatnia powieść z Doliny Muminków jest jednocześnie pierwszą i jedyną, w której nie występuje rodzina Muminków. Podobnie jak książka Tatuś Muminka i Morze stanowiła pożegnanie ze zmarłym ojcem autorki, Dolina Muminków w Listopadzie zawiera emocje związane ze śmiercią jej matki. Stąd właśnie nieobecność głównej rodziny w fabule – Tove Jansson pisząc powieść uczyła się pozostawienia własnej rodziny we wspomnieniach i bycia dojrzałą sierotą.
Powieść opowiada o mieszkańcach Doliny Muminków, którzy poszukują rodziny Muminków w czasie ich morskiej wyprawy. Choć Domek Muminków jest pusty, Włóczykij, Mimbla, Filifionka, Toft, Paszczak i Wuj Truj po kolei wprowadzają się do niego, aby czekać na powrót swoich przyjaciół. Wśród swoich małych przygód i spraw bohaterowie zdają sobie sprawę, że choć nie znaleźli osób, których szukali, to udało im się odnaleźć siebie nawzajem.
Książki ilustrowane autorstwa Tove Jansson:
Komiksy autorstwa Tove Jansson:
Koniec Świata (1947) (szw. Mumintrollet och jordens undergång, ang. Moomintroll and the End of the World) – pierwszy komiks o Muminkach luźno wzorowany na Komecie nad Doliną Muminków. Został opublikowany w fińskim magazynie Ny Tid, jednak czytelnicy nie przyjęli komiksu pozytywnie i nie był on kontynuowany. Dopiero londyński magazyn The Evening News rozpoczął regularną publikację komiksów autorki, które w Polsce publikuje wydawnictwo Egmont.
Komiksy kontynuowane były samodzielnie przez Larsa Janssona – młodszego brata autorki Tove Jansson. W latach od 1960 do 1975 wydane zostały kolejne 52 odcinku komiksu rysownika opowiadające dalsze przygody bohaterów z Doliny Muminków.