menu
Moje Kontokoszykszukaj
nasze sklepy: Warszawa, Katowice

jak dbać o swoje ręczniki - ręczniki Kela LeonoraHigiena osobista to w dużej mierze ciągła walka z bakteriami i innymi drobnoustrojami. To właśnie one są odpowiedzialne za przykry zapach ciała, nieświeży oddech, niedoskonałości na skórze, a także za szerzenie chorób i infekcji. Aby temu zapobiec regularnie korzystamy z dobrodziejstwa cywilizacji, jakim jest stały dostęp do czystej wody. Myjemy ręce, bierzemy prysznic lub długą kąpiel, stosujemy oczyszczające żele, mleczka i inne środki na skórze. Wszystko to jednak na nic się nie zda, jeśli zaraz po wyczyszczeniu ciała osuszamy je zanieczyszczonym ręcznikiem, który z powrotem pokrywa naszą skórę mikrobami.

Jak zapewnić sobie higieniczne zakończenie kąpieli?

Niektórzy twierdzą, że jedynym sposobem na całkowicie higieniczne osuszenie ciała po kąpieli jest po prostu… wyschnięcie. Takie oczekiwanie, aż woda wyparuje, wymaga czasu i silnej woli. Zwłaszcza dotyczy to osób, które preferują gorący prysznic, przez co temperatura otoczenia może nie być zbyt przyjemna. Czy to poświęcenie jest jednak grą wartą świeczki?

Woda płynąca z naszych kranów często cechuje się wysoką twardością i zawartością dwutlenku chloru, przez co może wysuszać skórę. To z kolei skutkuje popękanymi dłońmi, zaczerwienieniami i rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Lepiej więc osuszyć ciało ręcznikiem. Okazuje się, że nawet technika korzystania z ręcznika jest istotna. Najlepiej poklepywać ręcznikiem skórę, zamiast ją wycierać. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych podrażnień. Jak więc zapewnić sobie maksymalną higienę podczas tego procesu?

Porady dotyczące czystości ręczników

Ręczniki to idealne środowisko dla rozwoju bakterii, ponieważ są wilgotne i porowate, a większość swojego czasu spędzają w ciepłym i ciemnym pomieszczeniu. Dlatego ważne jest ich dokładne pranie i suszenie oraz regularne wymienianie. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą zadbać o czystość ręczników, a co za tym idzie, podnieść skuteczność higieny osobistej.

  • Regularnie wymieniaj ręczniki. jak dbać o ręczniki - pranie ręcznikówWiększość gospodyń domowych pilnuje, aby domownicy co tydzień sięgali po świeży ręcznik. Jednak rozwój bakterii i grzybów jest tak szybki, że mikrobiolodzy zalecają wymianę ręczników nawet co drugi dzień. Ręcznik używany przez dwa tygodnie lub dłużej jest już tak brudny, że po użyciu go możemy być pokryci nawet większą liczbą mikrobów, niż przed kąpielą. Aby zaoszczędzić sobie zbyt częstego prania, warto wyposażyć się w zapasowy komplet ręczników.
  • Wybierz długi cykl prania w wysokiej temperaturze. Zaleca się pranie ręczników w temperaturze 60°C w długim cyklu, aby pralka miała czas pozbyć się z nich drobnoustrojów. Niektórzy lubią „wygotowywać” ręczniki w jeszcze wyższych temperaturach. Choć faktycznie sprzyja to zabijaniu mikrobów, może to także skrócić żywotność ręcznika oraz uczynić go mniej puszystym.
  • Zapewnij schnącym ręcznikom przepływ powietrza. Jak wspomnieliśmy wcześniej, bakterie uwielbiają wilgotne, porowate powierzchnie w ciepłych i ciemnych przestrzeniach. Dlatego upchnięcie mokrego ręcznika na kaloryferze to najgorszy sposób na jego wysuszenie. Aby ręcznik wysechł jak najszybciej, warto wykorzystać odpowiedni wieszak na ręczniki. Wbrew pozorom nie każdy wieszak jest do tego celu odpowiedni. Wieszaki na ręczniki wyróżniają się długim ramieniem. W przeciwieństwie do zwykłego haczyka zapewniają one odpowiedni przepływ powietrza. Wolnostojące wieszaki mają także taką zaletę, że nie wymagają wiercenia.
  • Zwracaj uwagę na zapach. Mikroskopijne grzyby, które zaczęły rozwijać się na ręczniku, mogą pozostawić na nim swój zapach nawet po praniu. Zapach ten przenoszony jest później na ciało podczas wycierania, dlatego warto upewnić się, że uprane ręczniki pachną świeżo. Jednym z domowych sposobów pozbywania się zapachów z ręczników jest włożenie ich do pralki i zalanie jedną lub dwoma szklankami octu, a następnie włączenie cyklu bez detergentu. Gdy cykl się zakończy, ręczniki należy uprać w normalny sposób, a nieprzyjemny zapach powinien zniknąć.

Jak dbać o ręczniki, aby długo zachowały swój wygląd i właściwości?

Pamiętaj, że decyzje podejmowane podczas prania ręczników nie dotyczą jedynie kwestii higienicznych. Od tego, jak potraktujesz swoje ręczniki, zależy także, jak długo zachowają swój luksusowy charakter. Prezentujemy kilka sposobów na przedłużenie żywotności ręczników.

  • Namocz i upierz ręczniki przed pierwszym użyciem. jak dbać o swoje ręczniki - zachowaj puszystość ręczników na dłużejNowe ręczniki często pokryte są fabrycznymi pozostałościami. Niektórzy producenci nakładają na nie nawet specjalną silikonową powłokę, która nadaje im bardziej puszystego wyglądu na wystawie sklepowej. Aby zapewnić ręcznikom maksymalną chłonność, pozostałości te muszą zostać usunięte.
  • Nie przesadzaj ze zmiękczaczem do tkanin. Ręczniki są puszyste i przyjemne w dotyku dzięki okrywie pętelkowej na ich tkaninie powstałej podczas specjalnego procesu tkackiego. Nadmierne użycie zmiękczacza może doprowadzić do rozluźnienia tych pętelek, przez co ręcznik stanie się szorstki i będzie absorbował mniej wody. Najlepiej używać zmiękczacza co trzy, cztery prania.
  • Nie pierz ręczników razem z ubraniami. Ręczniki zasługują na swój własny cykl z kilku powodów. Różne tkaniny wymagają różnych ustawień pralki i innej ilości detergentu. Ubrania mogą zaplątać się w ręczniki i zapobiec ich dokładnemu wypłukaniu. Z kolei ręczniki mogą pozostawić na ubraniach kłaczki. Warto więc wyposażyć się w dodatkowy kosz na pranie, aby oddzielać od siebie ręczniki i ubrania.
  • Strzep ręczniki przed wysuszeniem. To bardzo prosty sposób na przywrócenie puszystości wspomnianym wcześniej pętelkom na tkaninie. Zapewni też ręcznikom szybsze schnięcie, a jeśli używasz suszarki – zapobiegnie ich plątaniu.

Niestety nie ma jednej techniki gwarantującej sukces – podane tutaj wskazówki są jedynie podpowiedziami, które mogą pomóc w wydłużeniu żywotności ręczników. Warto jednak próbować, bo sięgnięcie po świeżo pachnący, puszysty ręcznik zaraz po kąpieli to wielka przyjemność.

jak dbać o swoje ręczniki - różne rodzaje ręczników


bądź na bieżąco

otrzymuj naszą gazetkę z informacjami o nowościach i promocjach

Moje Konto
zaloguj mnie
nowe konto|przechowalnia||pomoc