menu
Moje Kontokoszykszukaj
nasze sklepy: Warszawa, Katowice

Dekoracje są „kropką nad i” aranżacji stołu. Potrafią odmienić charakter nawet najzwyczajniejszej zastawy i białego obrusu. Dobrze udekorowany stół potrafi zbudować odpowiedni klimat, podkreślić rangę uroczystości, uprzyjemnić wspólne przebywanie przy stole. Wielkanoc to wyjątkowy czas, któremu chcemy nadać odpowiednią oprawę. Wazon pełen kolorowych kwiatów, świąteczne stroiki, pisanki,
barwne serwetki mają nam pomóc stworzyć wyjątkową atmosferę w naszych domach.

Na początku warto zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Mając w głowie wizję wielkanocnego stołu, będzie nam łatwiej skompletować potrzebne akcesoria i unikniemy sytuacji, w której zostaniemy z szeregiem ładnych, ale niestety nie pasujących do siebie ozdób.

aranżacja stołu na Wielkanoc

Kolorowy zawrót głowy na wielkanocnym stole

Możemy zdecydować się na jeden akcent kolorystyczny i wybrać kolor przewodni, np. kojarzącą się z wiosną zieleń. Następnie kompletujemy akcesoria w tym kolorze, takie jak serwetki, bieżnik na stół, na podobny odcień malujemy pisanki itd. Reszta elementów na naszym stole pozostanie biała. Biel – jednocześnie neutralna i odświętna – będzie dobrym tłem bez względu na to, na jaki kolor przewodni się zdecydujemy.

Doskonałą opcją na Wielkanoc będą również pastele. Jasne odcienie różnych kolorów: różu, błękitu, zieleni, fioletu czy żółci ładnie współgrają ze sobą, tworząc spójną, miłą dla oka kompozycję. Interesującym uzupełnieniem pastelowego stołu wielkanocnego mogą być elementy wykonane z różnokolorowego szkła, takie jak: szklanki, kieliszki czy miseczki na przekąski. Szklane akcesoria sprawią, że wielkanocna aranżacja będzie bardziej radosna, a ponadto dodadzą jej lekkości. Można również dobrać sztućce o kolorowych trzonkach np. z kolekcji Play! Lub S+ marki Villeroy & Boch.

Wiosna to czas, kiedy cały świat budzi się do życia i tryska witalnością. Dlaczego by nie pójść na całość i nie postawić na wielobarwną dekorację w żywych odcieniach? Odważnie łączmy kontrastowe kolory, dając upust kreatywności i wszechogarniającej radości. W końcu do wielkanocnego stołu zasiadamy tylko raz w roku.

Kolory to nie wszystko – możemy pokusić się o aranżację wielkanocnego stołu w konkretnym stylu. Wybierzmy taki, który jest bliski naszemu sercu na co dzień i będzie dobrze komponował się z wystrojem jadalni.

aranżacja stołu na Wielkanoc - sztućce S+ Lemon Pie

Stół wielkanocny w stylu rustykalnym

Ważnymi elementami rustykalnego stylu, który od kilku sezonów nie wychodzi z mody, są drewno w stanie surowym, naturalne materiały takie jak len, wiklina czy szkło, proste, nieprzekombinowane ozdoby. Przyda się obrus z lnu lub z bawełny bez wzorów, w jasnych neutralnych barwach. Do wyboru więc mamy takie barwy jak ciepła biel, jasnoszary, beżowy czy pudrowy róż. Nie przejmujmy się, jeśli nie uda nam się idealnie wyprasować obrusu czy serwety lub gdy materiał wygnie się nieco podczas użytkowania. Taki jest właśnie urok tego bezpretensjonalnego trendu, według którego nie wszystko musi być idealne. Aby udekorować stół, możemy również wykorzystać zwykły jutowy sznurek. Przewiążmy nim materiałowe serwetki do wycierania ust, zawiążmy kokardki na kieliszkach do jajek czy świecznikach na tealighty.

Nie może zabraknąć również roślin – wspaniale będzie pasował florystyczny mech, gałązki czy rzeżucha. Bardzo ciekawym sposobem na wykorzystanie tej niepozornej roślinki zwanej fachowo pieprzycą siewną jest posadzenie jej w skorupkach jajek. Kilka przeciętych na pół skorupek po jajkach wypełniamy namoczoną w wodzie watą. Umieszczamy w kartonowym pudełku do jajek, dzięki czemu będą stały stabilnie. Następnie wysypujemy na watę nasiona rzeżuchy. Całość można przykryć kloszem lub dużą miską, dzięki czemu w środku będzie ciepło, co przyspieszy wzrost rośliny. Rzeżucha rośnie 5-7 dni, więc jeśli chcemy, by zagościła na naszym wielkanocnym stole, należy posiać ją odpowiednio wcześniej. Roślina może pełnić nie tylko funkcje estetyczne – bogata w witaminy będzie doskonałym dodatkiem do kanapek, sałatek czy wielkanocnych jajek.

Nowoczesny minimalizm na wielkanocnym stole

Jeśli na co dzień cenimy funkcjonalność i prostotę formy i hołdujemy zasadzie „im mniej, tym lepiej” – nie musimy rezygnować z naszych upodobań, szykując stół na wielkanocne śniadanie. Nowoczesny stół wielkanocny w minimalistycznym wydaniu również może być piękny. Jednokolorowy – niekoniecznie biały – obrus będzie dobrym tłem dla talerzy w neutralnych odcieniach bieli, szarości, zgaszonego błękitu czy różu, np. z oferty skandynawskiej marki Menu z serii New Norm. Forma naczyń również powinna być prosta, ale niekoniecznie typowa. Asymetryczne kształty i łagodne linie łączy m.in. seria Colombina włoskiej marki Alessi. Efektownym uzupełnieniem nowoczesnej zastawy mogą być sztućce w kolorze mosiądzu, ale równie dobrze sprawdzi się srebrny, pozbawiony zbędnych detali komplet. Kwitnąca gałąź jabłoni, wiśni czy forsycji umieszczona w szklanym wazonie wniesie na stół wielkanocny odrobinę świeżości, nie zaburzając minimalistycznej koncepcji.

Wybór nowoczesnej aranżacji stołu na wielkanocne śniadanie nie musi oznaczać całkowitego zerwania z tradycją. W misie mogą pojawić się pisanki – zamiast misternych wzorków ozdobione nakrapianą farbą lub pomalowane markerem w geometryczne wzory. Wyjątkowo eleganckie wrażenie będą sprawiały jajka pomalowane w całości złotą farbą.

aranżacja stołu na Wielkanoc - porcelana kostna Malindi
Zastawa Malindi doskonale uzupełni minimalistycznie zaprojektowany stół wielkanocny.

Zwrot ku tradycji – ludowe motywy na święta wielkanocne

Inspiracji do kolorowej aranżacji stołu może dostarczyć folklor. Przyjrzyjmy się ludowym wzorom z dowolnego regionu Polski – łączą one barwy w intensywnych odcieniach, ale wyglądają spójnie i bardzo radośnie. Gobelinowy bieżnik Spring Awakening Villeroy & Boch z kwiatowym wzorem, papierowe serwetki z podobnym motywem, obrus z haftowanym wykończeniem – takie dekoracje spodobają się miłośnikom tradycji i podbiją serca nie tylko starszego pokolenia.

Na wielkanocnym stole w stylu folk nie może zabraknąć jajek zdobionych tradycyjnymi metodami. Wspólne malowanie pisanek może łączyć pokolenia. Babcie chętnie poinstruują, jak zabarwić skorupki cebulą, pokażą wnukom, jak nanosić wzorek za pomocą płynnego wosku.

aranżacja stołu na Wielkanoc - pisanki malowane woskiem

Zastawa stołowa na Wielkanoc

Klasyczny biały serwis z wysokiej jakości porcelany obroni się zawsze, będzie prezentował się wspaniale niezależnie od okazji. Jednak z racji wyjątkowo radosnego wydźwięku świąt wielkanocnych i wiosennej pory, na którą przypadają, możemy wybrać również zastawę stołową z pięknym kwiatowym wzorem. Bogaty wybór tego typu kolekcji znajdziemy w ofercie marki Villeroy & Boch. Kolorowe kwiaty wymalowane na białej porcelanie wniosą nieco wiosennej świeżości na stół. Co więcej niektóre naczynia już samym swym kształtem przypominają budzące się do życia pąki lub rośliny o rozwiniętych już płatkach. Amatorom bogatego wzornictwa polecamy miski do serwowania Spring Fantasy ozdobione wizerunkami wesołych zajączków.

aranżacja stołu na Wielkanoc - zastawa wielkanocna Spring Awakening
Spring Awakening to najpopularniejsza kolekcja zastawy wielkanocnej.

Tematyczne tekstylia

Gobelinowe serwetki, podkładki i bieżniki ozdobione wiosennym dekorem będą interesującym uzupełnieniem zastawy stołowej. Pamiętajmy – jeśli decydujemy się na wzorzyste tekstylia, wówczas zastawa powinna być biała. W przypadku dekoracyjnej zastawy lepiej wybrać jednolite podkładki czy bieżnik – najlepiej w kolorze występującym również na naczyniach. Dzięki temu uzyskamy spójną, nieprzeładowaną aranżację. Warto zaopatrzyć się również w kolorowe papierowe serwetki. Pamiętajmy, że zgodnie z zasadami savoir-vivre’u kładziemy je po lewej stronie lub bezpośrednio na talerzu.

aranżacja stołu na Wielkanoc - serwetki i tematyczne tekstylia
Serwetki mogą być również ułożone na stole w kreatywny sposób.

Kwiaty na wielkanocny stół

Wiosenne spotkania przy stole umili bukiet kwiatów. Żonkile, tulipany oraz hiacynty to kwiaty, które dostępne są już wczesną wiosną, dlatego zazwyczaj to właśnie one wypełniają wazony na wielkanocnym stole. Wazon można wypełnić również gałązkami bazi lub innymi dekoracyjnymi gałązkami.

aranżacja stołu na Wielkanoc - bazie w wazonach Design with Light marki Holmegaard

Porcelanowe cudeńka

Ciekawe urozmaicenie wielkanocnego stołu mogą stanowić również tematyczne porcelanowe figurki. Postacie sympatycznych zajączków, dekoracyjne puzderka w formie pisanek ożywią każde wnętrze, ciesząc oczy domowników i gości. Wybierając świąteczne dekoracje stołu na Wielkanoc, warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Tylko akcesoria wytworzone z dużą dbałością o szczegóły wzbudzą powszechny zachwyt.

aranżacja stołu na Wielkanoc - porcelanowe figurki Bunny Family
Figurki z kolekcji Bunny Tales dodadzą uroku każdej arażnacji.

Zawieszki kojarzą nam się głównie ze świętami Bożego Narodzenia, ale z powodzeniem możemy udekorować nimi mieszkanie na Wielkanoc. Najczęściej przybierają one formę jajek ozdobionych wiosennymi motywami lub porcelanowych kwiatów. Zawieszone na gałązkach bazi lub przy oknie czy na framudze drzwi w mgnieniu oka wypełnią wnętrze wiosenną atmosferą.

Dekorując wielkanocny stół na uroczyste śniadanie, warto zadbać o wygodę domowników i gości. Ozdoby nie powinny przysłaniać twarzy współbiesiadników ani utrudniać dostępu do półmisków z potrawami. Wazon z rozłożystymi gałązkami zdecydowanie lepiej będzie prezentował się na komodzie, zaś na stole można umieścić odpowiednio mniejszy bukiet czy niewielki wielkanocny stroik.

aranżacja stołu na Wielkanoc - szklana kula do samodzielnej dekoracji
Szklana kula umożliwi stworzenie własnej dekoracji do powieszenia.


bądź na bieżąco

otrzymuj naszą gazetkę z informacjami o nowościach i promocjach

Moje Konto
zaloguj mnie
nowe konto|przechowalnia||pomoc