menu
Moje Kontokoszykszukaj
nasze sklepy: Warszawa, Katowice

Zapytani o pochodzenie pierogów, w większości wskażemy nasz rodzimy kraj. Cieszymy się tradycją ich wielopokoleniowego lepienia, różnorodnymi smakami, dyskusjami na temat najlepszych przepisów i smakiem babcinych pierogów z naszego dzieciństwa. Podajemy je w wielu wersjach w zależności od regionu i polecamy jako pierwsze danie do posmakowania każdemu obcokrajowcowi odwiedzającemu Polskę.

Danie to spotkamy jednak również w kuchni włoskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, żydowskiej, a nawet w meksykańskiej. Rosyjskie pielmieni, chińskie wonton, włoskie ravioli, meksykańskie empanadas, niezależnie od pochodzenia, wszystkie wersje łączy jedno: farsz zawinięty w ciasto.

Skąd pochodzą pierogi?

Potrawa ta przywędrowała z Chin, a na ziemiach polskich pierogi pojawiły się około XIII wieku. Legenda mówi, że dotarły do nas za sprawą biskupa Jacka Odrowąża, który tak zachwycił się nimi w Kijowie, że postanowił pomysł ten przywieźć do Polski. W okresie największego głodu na południowych obszarach naszego kraju karmił ubogich pierogami własnego wyrobu.

Z początku pierogi polskie podawano jedynie na specjalne okazje i traktowano jako odświętne danie. Takie pierogi przygotowywano w różnych kształtach i wersjach smakowych. Nosiły także odmienne nazwy, na przykład duże pierogi weselne z różnymi smakami nazywano kurnikami, w okresie styczniowego kolędowania podawano koladki, z okazji imienin pieczono słodkie pierożki zwane soczniami i sanieżkami, a podczas stypy serwowano pierogi żałobne nazywane knyszami.

Pierogi wigilijne – pierogi z kapustą i grzybami

Tradycyjne pierogi na Wigilię powinny być bez mięsa. Najczęściej spotykanym farszem do pierogów wigilijnych są kapusta z grzybami lub grzyby. Świetnie smakują też pierogi czy uszka z farszem rybnym, na przykład ze śledzi. Pierogi z kapustą i grzybami mogą być samodzielną potrawą lub dodatkiem do czerwonego barszczu wigilijnego.

Poza tradycyjnymi wersjami takimi jak pierogi z mięsem, kapustą i grzybami, ruskie czy wersje z owocami, w restauracjach i pierogarniach możemy posmakować niekończących się kombinacji różnego rodzaju ciast i farszu. Spotkamy pierogi z mąki pszennej, orkiszowej, żytniej, kukurydzianej a nawet ryżowej. Zjemy je ugotowane, smażone, grillowane, z nadzieniem słodkim lub słonym, w wersji mięsnej i w wersji wegańskiej, w kształcie maleńkich uszek aż po pojedynczy ogromny pieróg krojony w plastry przed podaniem. Największą popularnością niezmiennie cieszą się jednak pierogi z wody.

Jak przyrządzić idealne ciasto na polskie pierogi gotowane w wodzie?

Pierogi to tradycyjna polska potrawa. Jak przygotować idealne ciasto na pierogi z wody?

Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne! Idealne ciasto powinno być gładkie, miękkie, elastyczne i nie lepić się do dłoni. Przepisów na ciasto jest mnóstwo, w każdej rodzinie krąży inna jego wersja i zapewne każda babcia, mama i ciocia poda nam inne proporcje składników i tajemne triki na ciasto. My przedstawiamy prosty przepis, idealny dla osób o każdym stopniu zaawansowania.

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej (najlepiej typu 500)
  • 2 łyżki miękkiego masła
  • 1 płaska łyżka soli
  • 2 jajka
  • 150-200 ml gorącej wody
  1. Mąkę wysypujemy na stolnicę lub do dużej miski, dodajemy łyżkę soli, masło i dwa jajka.
  2. Całość siekamy nożem i stopniowo dolewamy gorącą wodę (woda powinna być gorąca, ale nie może to być wrzątek).
  3. Kiedy ciasto nie będzie już parzyć dłoni, wyrabiamy je na jednolitą masę. Ciasto wyrabiamy przez minimum 10 minut, do momentu aż przestanie kleić się do rąk.
  4. Gotowe ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 15 minut.
  5. Odrywamy kawałek ciasta i z użyciem wałka zamieniamy w cienki placek o grubości kilku milimetrów (pozostałe ciasto trzymamy pod przykryciem – dzięki temu zachowa wilgotność).
  6. Za pomocą szklanki lub innego okrągłego naczynia wykrawamy okrągłe plastry.
  7. Gotowe plastry rozciągamy delikatnie, wypełniamy ulubionym farszem i sklejamy brzegi. Idealnie sprawdzi się do tego zaciskacz do pierogów – jeśli zaciskacz wyposażony jest w wykrawacz, przyda się także w poprzednim kroku.
  8. Pierogi wrzucamy do gotującej się, osolonej wody. Po ponownym zagotowaniu gotujemy je około dwóch minut od wypłynięcia a następnie wyławiamy cedzakiem.

Wersji ciasta na pierogi znajdziemy mnóstwo: z olejem zamiast masła, z jajkami i bez, w wersjach z gorącą i letnią wodą. Każdy ma szansę na odnalezienie swojego idealnego przepisu. Z naszych doświadczeń wiemy, że o przepis najlepiej zapytać babcię. To przecież jej pierogi uchodzą przeważnie za najsmaczniejsze.

pierogi z wody - tradycyjna potrawa świąteczna


bądź na bieżąco

otrzymuj naszą gazetkę z informacjami o nowościach i promocjach

Moje Konto
zaloguj mnie
nowe konto|przechowalnia||pomoc