menu
Moje Kontokoszykszukaj
nasze sklepy: Warszawa, Katowice

Oglądasz programy kulinarne i z westchnieniem patrzysz z jaką maestrią posługują się nożem znani kucharze: Magda Gessler, Nigella Lawson, Gordon Ramsay czy Karol Okrasa? Myślisz zapewne – to zbyt trudne dla mnie. Nic bardziej mylnego! I Ty możesz nauczyć się posługiwać nożem jak profesjonalista, a wystarczą tylko trzy rzeczy: odrobina cierpliwości, duża deska i oczywiście – dobry nóż kuchenny.

Od sposobu krojenia zależy nie tylko wygląd, ale także smak i jakość potrawy. Źle krojone produkty mogą stracić składniki mineralne, gdyż tępy nóż będzie miażdżył, a nie kroił warzywa czy mięso. Należy pamiętać, że krojenie ma być przyjemnością, a nie walką czy smutnym obowiązkiem. Mając dobry nóż oraz dobrze nim operując, nie musimy wkładać zbyt wiele siły, tylko umiejętnie prowadzić narzędzie. Warto pamiętać, że ćwiczenie czyni mistrza – dotyczy to także nauki krojenia czy siekania. Nie należy się poddawać – do tego, by posługiwać się nożem jak profesjonalista, potrzeba trochę czasu i praktyki.

Zatem – zaczynamy naukę krojenia jak mistrz kuchni! Na początku trzeba wybrać dobry nóż – najlepiej sprawdzi się tu nóż kucharza. Następnie przygotujmy dobrą, dużą deskę (polecamy drewnianą) położoną na stabilnym podłożu blatu lub stołu. Po deskę można podłożyć ściereczkę po to, by się nie przesuwała. Przy krojeniu najwygodniej jest stać. I teraz dochodzimy do różnych technik posługiwania się nożem. Trzy najważniejsze z nich to: tap chopping, cross chopping i rock chopping.

Techniki krojenia nożem

Tap chopping – tę technikę należy wybrać do krojenia produktów, które mają małą średnicę (marchewka, ogórek). Nóz bierzemy swobodnie, ale pewnie – palec wskazujący należy umieścić pod brodą noża. Nóż ustawiamy tak, by znaleźć idealny punkt styku noża z deską. Uważając na palce, siekamy krótkimi ruchami.

Cross chopping – jest to bardzo popularna technika siekania. Możemy użyć jej przy krojeniu dużej objętości ziół (bazylii, natki, szczypiorku), ale wtedy gdy są już z grubsza posiekany, ale my chcemy idealnie i bardzo drobno pokrojone zioła. Nóż kładziemy na desce, a drugą ręką przytrzymujemy mocno górę noża. Siekamy, przesuwając się po całym produkcje.

Rock chopping – tą techniką kroimy owoce lub warzywa z delikatną skórkę lub miąższem oraz wtedy, gdy chcemy pokroić produkt bardzo równo. Jest to ta technika, która wzbudza największy podziw, gdy widzi się ją – telewizji czy na żywo. I nie ma się co dziwić – to imponujące obserwować, jak w kilkanaście sekund kucharz plasterkuje całego ogórka, nie raniąc sobie przy tym palców, które są bardzo blisko ostrza.
Techniką rock chopping kroi się tak: czubek noża nie może odrywać się od deski, a my przesuwamy nóż “kołyskowym ruchem”, podsuwając jednocześnie produkt i dociskając klingę. Należy przy tym bardzo uważać na palce! Trzeba je rozłożyć na całym produkcie (nie trzymać zbyt blisko noża ani zbyt daleko). Rola palca wskazującego jest tu istotna – to on nadaje grubość plasterków czy szerokość kostki.

Wymienione zostały trzy główne techniki krojenia nożem szefa kuchni. Sposobów rozdrabniania nożem warzyw jest o wiele więcej, poniżej kilka dodatkowych:

1. krojenie czubkiem noża

krojenie wysokie (high cut) – bardzo wygodne przy krojeniu dużych lub twardych produktów np. papryki. Nóż ustawia się pod kątem 45 stopni, wbija czubek w produkt i kroi. Błędem jest krojenie równoległe do deski.
krojenie niskie (low cut) – jest podobne do krojenia wysokiego, ale stosowane w przypadku mniejszych produktów. W ten sposób wygodnie jest kroić w w kostkę lub w słupki.
siekanie czubkiem noża na grube plasterki np. jabłka

2. krojenie tylna cześcią noża

w taki sposób kroi się twarde produkty np. kabaczka czy ziemniaka. W tym przypadku należy kroić “od siebie do siebie” i mocniej pracować nadgarstkiem.

3. krojenie całą częścią noża

dla mających wprawę, kroi się długim posuwistym ruchem wykorzystując całe ostrze.

Jeśli chcemy zrobić zdrową surówkę z kapusty, przyda się szatkowanie. Świetnie sprawdzą się do niego duże noże kucharza, nóż Santoku lub chiński tasak. Trzeba wykonywać prosty, szybki pionowy ruch. Palec wskazujący ustali grubość siekanych wiórków. Aby otrzymać jeszcze bardziej drobną kapustę, należy po wstępnym rozdrobnieniu, dokończyć siekać tylną częścią ostrza.


bądź na bieżąco

otrzymuj naszą gazetkę z informacjami o nowościach i promocjach

Moje Konto
zaloguj mnie
nowe konto|przechowalnia||pomoc